PS2HARDCORE

Forum użytkowników PlayStation
Home Page FAQ Team Search
  Zarejestruj
Zaloguj 
Wątki bez odpowiedzi Aktywne wątki  

Usuń ciasteczka

Strefa czasowa: UTC + 1

New Topic Post Reply  [ Posty: 7 ] 

Poprzedni | Następny 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 16 mar 2017, o 11:09 
CHAMPION

gadu: 818467
Firmware 4.50 rozpoczął start wsparcia dla zewnętrznych dysków twardych w PS4. Jest to funkcja na którą wielu graczy czekało, gdyż w końcu można rozszerzyć pamięć masową konsoli a nie tylko wymienić. Był to jeden z bajerów, który w wojenkach konsolowych miał świadczyć o wyższości Xboxów nad PlayStation. Dla mnie był to zawsze bzdurny argument bo konsole Sony oferowały możliwość wymiany dysku, czego nie mają konsole Microsoftu. Ze względów estetycznych i praktycznych, przy normalnym użytkowaniu konsoli lepiej spisuje się wymiana dysku na inny, niż dopinanie kolejnego.
Zewnętrzny dysk to kolejny grat oraz zajęty port USB. Już teraz w zasadzie zawsze mam zajęte oba porty USB w mojej PS4 (PSVR + dodatkowe chłodzenie).
Obecnie mamy obie te możliwości. Postanowiłem więc sobie kupić dysk przenośny i przetestować ten bajer.

Jak to działa? Podpinamy pod USB twardziela w kieszeni i dalej już konsola prowadzi za rączkę.
PS4 szybko rozpoznaje podłączone urządzenie i sugeruje sformatowanie dysku na format PS4. Ja podłączyłem nowiutki, nigdy nie podłączany do PC dysk od razu do PlayStation4. Czwórka zaproponował format na co się zgodziłem. Popchnąłem kilka ekranów z ostrzeżeniami i po chwili moja konsola miała rozszerzoną pamięć masową. W opcjach można sobie ustawić, który dysk ma być traktowany jako miejsce docelowe instalacji aplikacji. Zainstalowałem szybko grę, odpaliłem, wszystko działa elegancko. Nie widać żadnych minusów związanych z faktem, że jest to dysk zewnętrzny. Nie wiem, może w standardzie USB 2.0 jest jakaś różnica, choć wątpię.

Byłem zadowolony do momentu gdy postanowiłem przenieść zdjęcia zrobione w Horizon na PC. Niestety. Sony tutaj zjebało. Niestety nie ma możliwości przeniesienia zdjęć. Ponadto dysk w PC jest niewidzialny.

Tak więc zapomnijcie, że będziecie mogli na jednym dysku zewnętrznym trzymać gry z PS4 i jednocześnie przenosić dane pomiędzy konsolą i PC. Tak więc nie użyjesz tego dysku do przenoszenia zdjęć z photo mode, nie użyjesz go w media playerze do odtwarzania zdjęć i filmów ani do transportu zapisanych stanów gier.

To nie koniec problemów. Windows jest ślepy. Dostępne narzędzia systemowe nie są w stanie poradzić sobie z odzyskaniem takiego dysku do użytku z powrotem na PC. Nawet nie można go sformatować. Dysku nie widać w eksplopratorze. Widoczny jest w Menadżer Dysków (Control Panel -> Administrator Tools - > Storage), niestety próba zrobienia czegokolwiek z tym dyskiem kończy się fiaskiem. Nie można przypisać litery dysku, nie można go sformatować. Praktycznie staje się bezużyteczny, przypisany na stałe do PS4. Naturalnie z problemem sobie poradziłem, jednak była to dosyć karkołomna sprawa.
Obecnie mam dwa systemy. Ubuntu i Win7. Pod Ubuntu dysk też był niewidoczny. Na szczęście udało się zdziałać więcej niż pod Windowsem. Korzystając z systemowego narzędzia do zarządzania pamięcią masową udało mi się sformatować dysk. Później pod linuxem wydawało się wszystko cacy. Dysk się zamontował, pojawił się, mogłem się w niego wkliknąć i było git.

Z ciekawości przełączyłem się na Windows 7. Znowu nie było dysku widać w systemie. Wszedłem w Menadżera Dysków, tym razem nie był wyszarzony i już byłem zadowolony i chciałem mu przypisać mu literę by Srindows zaczął go w końcu widzieć. Okazało się, że znów nic nie mogę zrobić bo dysk jest zabezpieczony przed zapisem i chuj hahaha

Wróciłem pod linuxa, zdjąłem atrybuty z dysku (read only) i w końcu mogłem z niego korzystać we wszystkich systemach. Ubuntu/Windows/PS4 (do multimediów jak pendrive). Niestety jest jeden minus, bo dysk musiał być w systemie FAT, który ogranicza wielkość plików do 4GB. No ale rzadko takie się zdarzają więc nie powinno być problemu.

Moim zdaniem Sony zjebało tutaj sromotnie. Powinni dać możliwość utworzenia przynajmniej dwóch partycji na dysku zewnętrznym. Jedna na dane PS4, a druga na multimedia. Wtedy byłoby cudownie. Powinna też być opcja przywrócenia dysku do użytku w PC. A tak w zasadzie powinno się mieć dwa dyski zewnętrzne a nie jeden i 20 portów USB w konsoli hahaha

Jeśli, ktoś potrzebuje dokładnej instrukcji jak przywrócić dysk z PS4 do użytku w PC, służę pomocą.

PostNapisane: 16 mar 2017, o 20:10 
postmaster

Sony zjebało też w innym aspekcie, jest możliwość uruchomienia zapisanych na dysku gier na innej konsoli. (sam sprawdzałem,da się)

Oczami wyobraźni widzę już dyski pełne gier sprzedawane na allegro.

PostNapisane: 16 mar 2017, o 20:24 
CHAMPION

Ale na pewno wymaga to odpalenia ze swojego konta.

PostNapisane: 16 mar 2017, o 21:06 
postmaster

MechanicalGod napisał(a):
Ale na pewno wymaga to odpalenia ze swojego konta.

Ja grałem w gry instalowane z konta brata na innej konsoli, z tym że ta konsola też posiada owe konto

więc jest możliwość że jakoś to się ze sobą wiąże.

PostNapisane: 17 mar 2017, o 10:14 
Origami Kidler

Można szybko sprawdzić dzisiaj podejdę do kumpla z pendrivem, nie ma mojego konta, więc przetestuje. Jeśli tak, to już widzę shackowane obrazy dysków na torrentach i piractwo szerzące jak zaraze. :>> Bywa Sony by nie było Sony gdyby czegoś nie zjebali.

PostNapisane: 17 mar 2017, o 14:32 
CHAMPION

W Brazyli funkcjonuje taki biznes od dawna. Piratują całe dyski. Tylko kosztuje to kupę szmalu.

PostNapisane: 17 kwi 2019, o 16:58 
CHAMPION

Zrobiłem małe porównanie HDD w konsoli vs SSD zewnętrzny:

różnica jak widać jest ogromna.

Szukaj:
New Topic Post Reply  [ Posty: 7 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1