PS2HARDCORE

Forum użytkowników PlayStation
Home Page FAQ Team Search
  Zarejestruj
Zaloguj 
Wątki bez odpowiedzi Aktywne wątki  

Usuń ciasteczka

Strefa czasowa: UTC + 1

New Topic Post Reply  [ Posty: 44 ]  Przejdź na stronę
1, 2
 >> Następna strona 

Poprzedni | Następny 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 10 sty 2017, o 20:46 
Patapon

Telewizory o rozdzielczości panelu 4K stały się już na tyle popularne i dostępne we wszystkich segmentach cenowych, że kupując nowy, porządny tv do salonu coraz rzadziej wybiera się odbiornik 1080p. Zauważyło to Sony, które chcąc utrzymać wymagających klientów przy swoim ekosystemie wyszło na przeciw oczekiwaniom rynku i wydało konsolę wspierającą te panele. Jest to świetny ruch bo na tych samych grach i w bezkonkurencyjnej cenie możemy cieszyć się w pełni nowym nabytkiem, bez konieczności przyspieszania zmiany generacyjnej. Ale ja nie o tym.

PS4 Pro zostało przygotowane specjalnie pod panele Ultra HD czyli 4K i wspierające nową technologię HDR. Ponieważ jest to technologia bardzo młoda to na rynku znajdziemy mnóstwo telewizorów, które mają gdzieś na pudełku nalepiony znaczek HDR TV ale tak na prawdę żadnego obrazu w HDR nie są w stanie wyświetlić. Tą sytuację zauważyło stowarzyszenie Ultra HD Alliance, które zajmuje się promowaniem standardów w tej dziedzinie, a w którego skład wchodzą wszyscy główni producenci telewizorów, największe studia filmowe oraz firmy technologiczne (takie jak THX, Technicolor itp). Wyspecyfikowało ono wymagania jakie musi spełnić telewizor aby zagwarantował jakość obrazu na odpowiednim poziomie. Telewizor je spełniający może otrzymać certyfikat Ultra HD Premium sygnowany takim logiem:

Obrazek

Jakie są wymagania aby telewizor mógł otrzymać taki certyfikat? Ano takie:

rozdzielczość obrazu: Ultra HD (3840 x 2160 pikseli)
głębia kolorów: 10-bitowa (
przestrzeń barwna (sygnał): BT.2020
reprodukcja kolorów: >90 % przestrzeni P3
rozszerzony zakres dynamiki: HDR (SMPTE ST2084 EOTF)
jasność (telewizory LCD): >1000 nitów (ogólna) i <0,05 nitu (czerń)
jasność (wariant OLED): >540 nitów (ogólna) i <0,0005 nitu (czerń)
obsługa treści strumieniowanych: Ultra HD, HDR, BT.2020
dźwięk: przestrzenny

OLEDy mają sporo niższy próg wymaganej jasności bo są po prostu ciemniejsze od LCD.
Są to wymagania bardzo wyżyłowane i prawie żaden telewizor z 2015 roku ich nie spełnia. W 2016 pojawiło się już więcej modeli, które otrzymały certyfikat UHD Premium ale są to przeważnie tzw. flagowce czyli odbiorniki z najwyższej półki cenowej. Możliwe, że w liniach na rok 2017 pojawi się więcej urządzeń UHD premium w średnim segmencie.

Aby w pełni cieszyć się naszą PS4 Pro należy się wyposażyć właśnie w telewizor Ultra HD Premium bo tylko wtedy HDR faktycznie "zrobi różnicę". Jeżeli chodzi o rok 2016 to rynek graczy zawojował Samsung, który wydał telewizor z certyfikatem UHD Premium, rekordowo niskim input lagiem w trybie Game i przystępną i bezkonkurencyjną jak na parametry ceną. Chodzi o model KS7000, który nabyłem w wersji 55 cali.

Obrazek

Na rynku US ma on oznaczenie KS8000. Czyli KS7000 = KS8000.

TV posiada panel 10 bit, wspiera HDR10 i ma szczytową jasność 1000 nitów. Jeżeli chodzi o jasność to tutaj ważna jest kwestia metody pomiaru. Do certyfikatu UHDA mierzy się ją nie na całym panelu, a na pewnej jego kwadratowej części w samym środku.

W jednym z testów KS7000 osiąga takie wartości (cd/m2 = nit):

Peak 2% Window 1472 cd/m2
Peak 10% Window 1431 cd/m2
Peak 25% Window 964 cd/m2
Peak 50% Window 513 cd/m2
Peak 100% Window 509 cd/m2

W innym mamy takie info:

Cytuj:
Although the 49″ KS7000′s peak brightness quickly ramped up to 1380 cd/m2 on window sizes specified by the UHDA for Ultra HD Premium accreditation, it could only be sustained for approximately 19 seconds before gradually dropping over a period of 16 seconds to 570 cd/m2. While we prefer luminance levels that could be held stable indefinitely for ease of calibration, we understand this phenomenon is caused by power restriction, and specular highlights that require such high peak brightness are generally quite fleeting in real-world content anyway. Full-field peak white measured 579 cd/m2.

Co z tego wynika? KS7000 osiąga grubo ponad 1000 nitów jeżeli chodzi o planszę testową UHDA i potrafi taką wartość utrzymać przez około 19 sekund (potem jasność powoli zaczyna spadać). Natomiast na obszarze 25% osiąga 964 nity. Na 100% ekranu ma trochę ponad 500 nitów i jest to wartość stała.
Są to bardzo dobre wyniki i w pełni wystarczające do efektu HDR, który najlepiej jest widoczny właśnie wtedy kiedy tylko jakiś obszar ekranu robi się bardzo jasny (np, słońce, wybuchy, ogień itp.). Nie ma żadnego sensu, żeby ekran na większej powierzchni i przez dłuższy czas wyświetlał tyle nitów bo zwyczajnie raziłby w oczy. 1000 nitów to jest dużo i przy takiej wartości już mamy ochotę zmrużyć oczy jak oglądamy np. słońce na horyzoncie. Mówiłeś Moldar, że 500 jak na cały ekran to za mało ale uwierz mi, że więcej jest kompletnie nie potrzebne. Ja zawsze podświetlenie w TV mam ustawione sporo poniżej połowy suwaka bo zwyczajnie nie lubię jak tv mocno świeci. No ale w HDR, jak jest potrzeba to KS7000 potrafi ostro zaświecić ponad 1000 nitów i dla mnie to jest w pełni wystarczające. Z tego powodu do certyfikacji sprawdza się tylko szczytową jasność czyli chwilową i nie na całym ekranie bo w innych warunkach ona jest zwyczajnie niepotrzebna.

Warto dodać, że to nie jest ograniczenie techniczne tego Samsunga, że wyświetla tyle tylko na części ekranu i nie nonstop bo LEDY podświetlące spokojnie mają na to moc. Jest to ograniczenie prądowe i (być może termiczne). Ten TV w trybie HDR pożera 120W prądu czyli prawie tyle co PS4 i to mocno podświetlając tylko część ekranu. Jakby miał tak podświetlić cały i na stałe to wytworzyłby tyle światła co halogen i wciągnął pewnie z 300W jak nie lepiej, trzeba by go było chłodzić aktywnie(przy tej grubości obudowy) :>>Nowe modele pewnie będą robiły to bardziej efektywnie no ale tutaj jest jak jest (Na tegorocznych CES Samsung zapowiedział tiviki z peak brightnes 1500-2000 nitów). Nie jest idealnie ale dla mnie wystarczająco, szczególnie w takiej cenie także telewizor polecam. Jedyną wadą są stosunkowo słabe kąty widzenia na boki - dla mnie to nie jest duży problem no ale dla kogoś może być.

Zapodam jeszcze link do recki, która jest zwięzła i na temat. Pochodzi z niej cytat wyżej.
http://www.hdtvtest.co.uk/news/ue49ks70 ... 234374.htm

I zestawienie pomiarów jasności różnych modeli:
http://www.rtings.com/tv/tests/picture- ... brightness

Aha pytaliście jak z materiałami 1080p na takim panelu i niestety ciężko mi powiedzieć. Wcześniej grałem na 32 calach i sporadycznie na 46 także po przesiadce na 55 siłą rzeczy rzuca się w oczy rozmazanie obrazu na takiej powierzchni (coś jak 720p na ekranie 1080p). Szczególnie że obecnie używam go siedząc jakieś półtora metra od ekranu bo nie mam więcej miejsca hahaha Ale jak wstawię go na miejsce docelowe i usiądę dalej to podejrzewam, że wszystko wróci do normy i będzie wyglądało tak samo jakby było na matrycy 1080p o takim samym rozmiarze.

PostNapisane: 10 sty 2017, o 22:05 
Chomik Terminator

Nie chodziło, że uważam, że to mało, bo 500 jest ok i widać wyraźne różnice właśnie :)

Fun fact. Sony trochę pokpiło sprawę i mini ps4 od vr nie przesyła sygnału 2.0. Więc nie będzie hdr, trzeba ciągle kombinować z kablami.

PostNapisane: 11 sty 2017, o 08:53 
Patapon

Moldar napisał(a):
Fun fact. Sony trochę pokpiło sprawę i mini ps4 od vr nie przesyła sygnału 2.0. Więc nie będzie hdr, trzeba ciągle kombinować z kablami.

Heh słyszałem o tym, epic fail to jest.

PostNapisane: 11 sty 2017, o 09:45 
CHAMPION

gadu: 818467
Moldar napisał(a):

Chcesz powiedzieć, że trzeba każdorazowo rozłączać VR by mieć HDR?
Masakra.

PostNapisane: 11 sty 2017, o 10:39 
Patapon

Coś czuję, że zajmowały się tym dwa kompletnie osobne działy i wyszło jak wyszło, Sony pewnie samo zrobiło facepalma :>>

PostNapisane: 11 sty 2017, o 12:34 
CHAMPION

No rzęsa. Oba produkty wyszły mniej więcej w tym samym czasie. :|
Teoretycznie jest nadzieja na jakiś update, jak zrobili ze zwykłym PS4.
Póki co proponuję rozwiązanie z dwoma kablami HDMI podpiętymi do TV. :>>

PostNapisane: 11 sty 2017, o 12:55 
Chomik Terminator

Update nic nie da w tym przypadku. Pewnie za jakiś czas nowe pudełka będą miały hdmi 2.0. Gorzej z aktualnymi posiadaczami vr :)

PostNapisane: 12 sty 2017, o 21:44 
Patapon

Dzisiaj TV wyjechał z takim tekstem :smiech2:

Obrazek

PostNapisane: 27 sty 2017, o 16:10 
Patapon

Do Samsunga, który już w 2016 olał 3D w telewizorach w tym roku dołączyło Sony, LG i Sharp więc format można oficjalnie uznać za martwy. Dla mnie szkoda bo chociaż korzystałem z tego rzadko to od czasu do czasu fajnie było zarzuć jakiś film w 3D. Tym bardziej, że np. ten tv co mam potrafi włączyć interpolację klatek (w co drugą wstawić czarną, żeby zmniejszyć smużenie) więc spokojnie potrafił by wyświetlić 3D.

PostNapisane: 27 sty 2017, o 21:14 
Chomik Terminator

Ostatni film jaki obejrzałem w 3d to grawitacja jakieś 3 lata temu. IMO już nic ciekawego, nawet do kina nie chodzę na 3d. Po vr nic już nie jest takie samo :)

PostNapisane: 27 sty 2017, o 21:35 
Size Matters

Moldar napisał(a):
Ostatni film jaki obejrzałem w 3d to grawitacja jakieś 3 lata temu. IMO już nic ciekawego, nawet do kina nie chodzę na 3d. Po vr nic już nie jest takie samo :)

VR skończy tak samo jak 3d. Może nawet jeszcze szybciej :>> .

PostNapisane: 2 lut 2017, o 20:29 
Patapon

Jakby kogoś to interesowało to UE55KS7000 wżera tyle prądu:

- Podświetlenie 5/20 (czyli odpowiednie do grania wieczorem): ~70W
- Podświetlenie 10/20 (dobre na granie w dzień): ~96W
- Tryb HDR (czyli domyślnie max podświetlenie): ~143W (jakby nie patrzeć tyle samo co PS4 PRO także grając w 4K i HDR lecimy na około 300W co w PGE daje 17gr/h :>> )

Także jak na bardzo jasne 55 cali to pobór jest niziutki.

PostNapisane: 3 lut 2017, o 09:31 
Heavy Rain

@Siever: Czyli jak możesz z czystym sumieniem polecić ten odbiornik, bo szukam znajomemu właśnie 55" do pokoju z bilardem, ta poleciał po bandzie schizol. hahaha Więc musimy mieć na czym oglądać mecze podczas partyjek bilarda. :smiech2:

PostNapisane: 3 lut 2017, o 10:46 
Patapon

Powiem tak, w tej cenie nie znajdziecie nic lepszego pod względem jakości obrazu, nowoczesności, funkcji i designu. Konkurencja w tym segmencie nie istnieje. Niestety tak agresywny pricing i pogoń za jak najcieńszą obudową spowodował kilka niedociągnięć.
Najpoważniejszy jest problem z tylną obudową, która nie ma śrubek - jest na zatrzaski i taśmę klejącą więc w niektórych egzemplarzach potrafi lekko odstawać od ramki. Podobno nowsze partie radzą sobie z tym trochę lepiej i ja tego problemu nie mam ale na pewno trzeba tv obejrzeć w sklepie przed odebraniem.
Matryca to VA dzięki czemu panel osiąga najlepsze możliwe do uzyskania na LCD czernie ale robi to kosztem kątów widzenia i pod tym względem do pokoju z bilardem :>> bardziej nadawałaby się matryca IPS, która ma gorsze czernie ale lepsze kąty widzenia. Tutaj dla pełni jakości trzeba być w miarę na wprost tv ale to bolączka akurat tej technologii i będzie w każdym tv.

Dodatkowym bonusem o którym nawet nie wiedziałem przed zakupem jest to, że to posiada głośnik niskotonowy co o dziwo brzmi zadziwiająco dobrze. Wiadomo, że z normalnymi kolumnami czy soundbarem nie ma co porównywać ale bas jest wyraźnie słyszalny i przyjemny z czym jeszcze nigdy w płaskich tv się nie spotkałem. Ogólnie dźwięk jest świetnie zbalansowany w każdym paśmie, głośny i super ogląda się np. koncerty - duże zaskoczenie pod tym względem bo tv jest wyjątkowo cienki (grubszy jest tylko właśnie na głośnikach czyli na dole).

PostNapisane: 3 lut 2017, o 10:54 
Heavy Rain

Właśnie powiedz mi jeszcze czy konstrukcyjnie to się nadaje do powieszenia na ścianie, bo tak go planujemy zamontować. Powiem tak budżet do 5000zł, no da się go w tej cenie wyrwać lub trochę ponad w Media Markt i Media Expert mają go za 5199zł, więc cena do przyjęcia, a i można by samemu odebrać i obejrzeć na miejscu. Właśnie to jest to że w tej cenie to nic lepszego chyba nie ma, a już szperam po necie dosyć długo. :brew: No i główny warunek min. 55", mniejsze nie wchodzą w grę.

Nic po robocie pojadę z nim go obejrzeć na żywo i wtedy zdecydujemy czy go bierzemy i montujemy. :szlug: Stół już stoi, tylko TV brakuje.

PostNapisane: 3 lut 2017, o 11:41 
Chomik Terminator

Zawsze możecie się zainteresować telewizorem Panasonic dx750, cena chyba podobna, obudowa nie odpadnie :)

PostNapisane: 3 lut 2017, o 12:11 
Patapon

Tak, można bez problemu zamontować na ścianie każdym uchwytem VESA. Odbudowa nie odpadnie ale może zacząć lekko odstawać :>>

PostNapisane: 3 lut 2017, o 12:13 
Heavy Rain

Ah ta koreańska jakość... :smiech2:

PostNapisane: 3 lut 2017, o 12:21 
Patapon

Dla tv w tych warunkach sprawdźcie coś na matrycy IPS bo ten Samsung jest zajebisty do salonu i grania w 4K/HDR ale w tej cenie można znaleźć pewnie coś z lepszymi kątami ale pewności nie mam :>>

PostNapisane: 5 sty 2018, o 13:13 
Size Matters

8k coraz śmielej wchodzi na rynek. To panowie kiedy 4k będzie już be? Kiedy wchodzicie w 8k? hahaha . ps. ciekawe czy Sony znów zrobi manewr z PS5 Pro, bo PS5 nie sądzę aby to udźwignęła :smiech2: . Pamiętam, że kiedyś Samsung powiedział, że 8K jest ostateczną rozdzielczością, gdyż oko ludzkie nic więcej nie dostrzeże jakby sie nie zesrać. Zatem czekamy na 12k :smiech2:

http://www.benchmark.pl/aktualnosci/lg- ... -2018.html

PostNapisane: 5 sty 2018, o 14:10 
Chomik Terminator

Podnoszenie rozdzielczości to normalny proces ( No i oczywiście aby był powód do przesiadki), jednak sprzęt za bardzo za tym nie nadąża już. Chciałbym zobaczyć różnicę między 4k a 8k. Bo między full hd, a 4k różnica jest bardzo duża i nie trzeba mieć 80 cali aby to zauważyć.

Ja chciałbym w tym roku tv wymienić i zastanawiałem się nad xe93 od sony, a lg b7. Sony wydało w 2017 naprawdę konkretne telewizory, zwłaszcza xe93, który ma niesamowity hdr ponad 1000 nitów, co w tej cenie trudno znaleźć podobny. Jednak jak zobaczyłem oleda to mi faja zmiękła. Czerń jest niesamowita i nie wiem czy jest sens ładować się w LCD, gdzie oled jest przyszłością. Czeka mnie trudny rok wyborów, może pod koniec roku się coś zakupi :)

PostNapisane: 5 sty 2018, o 16:00 
Patapon

No OLED to jest przyszłość, ja już nie wrócę do LCD w telefonie ale tiviki są jeszcze za drogie.

A z rozdzielczością to jest przecież proste.. Różnicę zobaczycie nawet na 20K. ALE wszystko zależy od wielkości ekranu i odległości od niego. Jak ekran będzie miał 800 cali (np. w kinie) to po podejściu blisko będzie widać pikselozę nawet przy 20K.
4K jest optymalną rozdzielczością do standardowych warunków w salonie - czyli ekran około 60 cali i sofa stojąca max kilka metrów od niego. 8K przydaje się do projektorów, a wyższe rozdziałki do wyświetlaczy wielkoformatowych na różnych eventach.

PostNapisane: 30 wrz 2018, o 19:33 
Chomik Terminator

Kupiłem nowy tv w końcu i jestem zadowolony z efektu :)

Padło na Samsung nu8072, cena bardzo ok, bo 4 tys zł, a tv oferuje całkiem sporo jak za taką cenę. Myślałem nad oled od lg, ale musiałbym poczekać, bo chciałem wydać maks 5 tys. Było też w głowie coś od sony, ale android tv skutecznie mnie zniechęcił.

No i tak padło na samsunga i przyznam, że w tej cenie to chyba nic lepszego się nie kupi. Hdr na poziomie jakoś 600 nitów, a input lag tylko 12 ms, więc rewelacja. W tym roku samsung wyskoczył z jeszcze ciekawą rzeczą, mianowicie upłynniacze, w których input lag wzrasta tylko do 20ms, po prostu rewelacja. Jestem po testach i w sporej ilości gier artefakty są mało widoczne i wyraźnie gry są płynniejsze, ale już w takim destiny wyglądało to słabo, choć można pobawić się ciągle suwakami. Przyznac muszę, że to coś nowego, że przy ciągle tak niskim input lagu gry chodzą przyjemniej dla oka.

Samo 4k i hdr robią robotę, jeszcze jak odpaliłem materiał ( póki co niestety :() z forza horizon 4 to szczena opada. Przepiękne wyścigi, prezentacja tego pierwsza liga i jeszcze jak płynnie to działa, miód.

Ps4 znane jest z szachowego 4k więc tv nie do końca jest wykorzystywany, ale jakość obrazu jest naprawdę super i przesiadka bardzo udana, teraz tylko zakupić jeszcze koxa do kompletu :)

PostNapisane: 31 paź 2018, o 11:30 
CHAMPION

„Szachowe 4K” zależnie od gry... God of War wykorzystuje w pełni rozdzielczość telewizora, wyświetla się w natywnym 4K - mam na myśli ilość pixeli na ekranie.

PostNapisane: 31 paź 2018, o 12:03 
Chomik Terminator

Ale ciągle całe to szachowe rozwiązanie, nie jest to prawdziwe 4k.

Szukaj:
New Topic Post Reply  [ Posty: 44 ]  Przejdź na stronę
1, 2
 >> Następna strona 

Strefa czasowa: UTC + 1